Ҳужжат рақами
287
Орган
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi
Имзоланган сана
25.07.1995
Кучга кириш санаси
25.07.1995
Қўшимча ахборот
Улашиш
Ёпиш
Hujjat kuchini yo‘qotgan 31.03.1998
Hujjat 25.07.1995 00 sanasi holatiga
Amaldagi versiyaga o‘tish
 LexUZ sharhi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida tashqi iqtisodiy faoliyatni yanada erkinlashtirish to‘g‘risida”gi Farmonini bajarish yuzasidan, notarifli tartibdan tarif tartibiga o‘tish uchun shart-sharoitlarni ta’minlash, ekspert-import operatsiyalarini amalga oshirish mexanizmini soddalashtirish, uni xalqaro amaliyotga muvofiqlashtirish maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
6. Belgilansinki, 3-ilovaga muvofiq strategik muhim tovarlarning xo‘jaliklar va korxonalar ixtiyorida qoladigan hajmlariga eksport kvotalari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan bir yilda bir marta tasdiqlanadi.
10. Tashqi iqtisodiy aloqalar vazirligi Moliya vazirligi, “O‘zistiqbolstat” davlat qo‘mitasi, Adliya vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki bilan birgalikda bir oy muddatda tashqi savdo firmalari tomonidan davlat ehtiyojlari uchun 15-ilovaga muvofiq asosiy oziq-ovqat tovarlari yetkazib berish bo‘yicha tenderlar o‘tkazish tartibini ishlab chiqsin, ushbu tartibni, shuningdek, tender komissiyasi a’zolari tarkibini tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Keyingi tahrirga qarang.
14. Vazirlar Mahkamasining 1994-yil 25-martdagi 163-son qarorining 2-bandi 2-xatboshi, 4-bandi 2, 3-xatboshilari, 2, 3, 4, 5, 6-ilovalari va Vazirlar Mahkamasining 1994-yil 17-noyabrdagi 558-son qaroriga 1-ilova, Vazirlar Mahkamasining 1992-yil 21-oktabrdagi 485-son qaroriga 4-5-ilovalar, Vazirlar Mahkamasining 1994-yil 14-apreldagi 210-son qarori 2-bandining markazlashtirilgan eksport kontraktlari bo‘yicha boj poshlinalari to‘lashga oid qismi o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.

Tovar guruhi raqami

Tovarning qisqacha nomi

Tashqi iqtisodiy faoliyat TN kodi

Poshlina stavkalri (kontrakt qiymatiga nisbatan foizlarda)

1

2

3

4

01Zotli mollar010111000
010210000
010310000
010410100
50
02Cho‘chqa go‘shti020310
Parranda go‘shti020710
03Baliq030191000
030190000
030199190
030211000
030269110
030269190
030321000
030379110
030379190
030410110
030410910
030420110
��030420190
030490100
030530900
030549400
030549900
030559900
030569900
10
04Pishloq040650
Tabiiy asal0409100
05Mollarning ichak-chovog‘i050450
Suyak va muguz050610
06Terilgan gullar va g‘unchalar06035
07Kratoshka0701100
08Yong‘oq 080231000
080232000
50
Limonlar08053010025
12Er yong‘oq120220
Chigit (ekish uchun)12072010050
Chigit (boshqalar)12072090050
Kunjut urug‘i12074010
Beda urug‘i12092210
Parfyumeriya, farmatsevtika va boshqa maqsadlarda ishlatiladigan o‘simliklar, ularning alohida qismlari1211 (121110 dan tashqari)30
Qizilmiya ildizi12111050
14Paxta linti14042000050
15Mol yog‘i150250
O‘simlik yog‘i1507, 1512, 151650
O‘simlik yog‘i (texnikaviy)1512 11100
1512 21100
10
Margarin151750
19Makaron mahsulotlari190250
22Suvlar, mineral va shakar hamda boshqa shirin qiluvchi moddalar qo‘shilgan gazli suvlar220210
23Yog‘ olinadigan ekinlar kunjarasi, uni va taxta kunjara hamda o‘simlik yog‘i ekstraksiyasining boshqa qattiq chiqitlari (chigitni ham qo‘shib)2304, 2306, 23099050
24Tamaki xomashyosi va chiqitlari240120
25Osh tuzi25010020
Taroshlanmagan marmar25151100020
Arralangan marmar25151200010
Taroshlanmagan granit25161100020
Arralangan granit25161200010
Marmar donalari, maydasi va kukuni25174100010
Gips, angidrit, alebastr252020
Ohak25225
27Tabiiy gaz27115
Neft moylari qoldiqlari2713909005
Bitumlar271420
Bituminoz aralashmalari271520
28Sulfat kislota280710
30Momiq paxta, doka, bintlar va shunga o‘xshash materiallar (tibbiy)300550
31Mineral yoki kimyoviy, azotli va fosforli o‘g‘itlar3102, 310310
32Loklar, bo‘yoqlar va pigmentlar3203—321020
33Sochga mo‘ljallangan vositalar330520
34Sovun340150
Sintetik yuvish preparatlari340250
36Gugurt360500000100
39Poliuretanlar390950000
Neft smolalari391150
Karboksimetilsellyuloza va uning tuzlari39123100015
Selllyuloza va uning hosilalari391250
Polimer quvurlar, naychalar va shlanglar391730
Polimer plyonkalar391910510
392010
392020
392030
392042110
392071
392073500
30
Tovarlarni tashish yoki joylashtirishga mo‘ljallangan plastmassa buyumlar (polimer idish)392310000
392330900
392390100
30
Plastmassadan tayyorlangan qurilish detallari392530
41Charm4104, 4106, 4108, 410950
43Tabiiy va sun’iy mo‘yna4301—430220
Qorako‘l4301300005
44Arralangan binokorlik materiallari440950
Yog‘och tara (qaytariladiganidan tashqari)441550
Yog‘ochdan tayyorlangan qurilish buyumlari441850
47Makalatura va qog‘oz chiqindilari470750
48* Qog‘oz va undan tayyorlangan buyumlar4801—482350
Karton va undan tayyorlangan buyumlar4802, 4804—4808, 4810, 4811, 4819, 4821, 482350
52Paxta tolasi5201—52025
55Sintetik, sun’iy kompleks iplardan tayyorlangan chilvir5501—550210
Sun’iy viskoza tolasi5504100005
Sun’iy, sintetik tolalardan tayyorlangan kalava5509—551110
56Paxta momig‘i (“Prima”, “Shveynaya”)56012120
Paxta chiqindisi (par va o‘lik paxta)5601305
59Linoleum590420
70Butil, butilkalar, shisha banka va boshqa shisha idishlar (bo‘sh)7010100
Billur buyumlar701321
701331
701391
10
71Qimmatbaho va yarim qimmatbaho toshlar, qimmatbaho metallar7103, 7104, 7106—711220
Sun’iy qimmatbaho yoki yarim qimmatbaho tosh maydalari va kukuni71051010
74Mis7401—740320
Misdan tayyorlangan buyumlar7405—7412, 7414—741920
Mis chiqindilari va parchalari740450
Misdan tayyorlangan o‘ralgan sim, kabel, shnur va shunga o‘xshash buyumlar741320
75Nikel7501—750250
Nikeldan tayyorlangan buyumlar7504—750820
Nikel chiqindilari va parchalari750350
76Alyuminiy760150
Alyuminiydan tayyorlangan buyumlar7603—7613, 761640
Alyuminiy chiqindilari va parchalari760250
Alyuminiydan tayyorlangan o‘ralgan sim, tros, kabel, shnur va shunga o‘xshash buyumlar761440
Alyuminiydan tayyorlangan yemakxona, oshxona buyumlari va boshqa buyumlar761540
78Qo‘rg‘oshin780150
Qo‘rg‘oshindan tayyorlangan buyumlar7803—780640
Qo‘rg‘oshin parchalari va chiqindilari780250
79Rux790110
Ruxdan tayyorlangan buyumlar7903—790710
Rux parchalari va chiqindilari790240
80Qalay800140
Qalaydan tayyorlangan buyumlar800300000—80070000035
Qalay parchalari va chiqindilari80020000040
81Boshqa noqimmatbaho metallar (tantal, magniy, kobalt, vismut, kadmiy, titan, sirkoniy, surma, marganets, beriliy, xrom, germaniy, vanadiy, galliy, gafniy, indiy, niobiy, reniy, talliy, metallokeramika)8103—811340
Ulardan tayyorlangan buyumlar10
Rangli metallar parchalari va chiqindilari810191900
810291900
810310900
910420000
810510900
810600100
810700100
810810900
810910900
811000190
811100190
811211000
811220390
911230100
811240190
811291390
811300100
50
85 Izolyatsiyalangan simlar854410
94Qandillar9405 105
97San’at asarlari, kolleksiyalanadigan buyumlar va antikvariat9701—9706100
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.

Tovar guruhi raqami

Tovarning qisqacha nomi

Tashqi iqtisodiy faoliyat TN kodi

Poshlina stavkalari (kontrakt qiymatiga nisbatan foizlarda)

1

2

34
20Sirka yoki sirka kislotasi qo‘shmay tayyorlangan yoki konservalangan tomatlar200250
Meva sharbatlari200950—20098020
Meva sharbatlari (tsitru va boshqalar)200911—2009405
21Ketchup va boshqa tomat souslari2103200020
22Suvlar, mineral va shakar hamda boshqa shirin qiluvchi moddalar qo‘shilgan gazli suvlar 220220
Pivo-solodko22030020
23It va mushuklar uchun chakana savdo maqsadida qadoqlangan ozuqalar23091020
34Avtokosmetika340530
340540
340590
10
39Kiyim-boshlarni bezash uchun buyumlar va uning plastmassadan tayyorlangan aksessuarlari3926205
42Charm va charm o‘rnini bosuvchi materialdan tayyorlangan buyumlar420210
Tabiiy va sun’iy charmdan tayyorlangan kiyim-boshlar va ularga tegishli narsalar420310
43Tabiiy va sun’iy mo‘ynadan tayyorlangan kiyim-boshlar430310, 430410
54Sintetik iplardan to‘qilgan gazlamalar5407, 540810
55Sintetik shtapel tolalardan to‘qilgan gazlamalar5513—551610
57Gilamlar5701—570550
Boshqa yerga to‘shaladigan to‘kima buyumlar10
58Tukli va baxmal ipdan tayyorlangan gazlamalr580115
61Trikotaj kiyim-boshlar (bolalar kiyim-boshlaridan boshqa) va ularga tegishli narsalar6101—6110
6112—6114
6116—6117
5
63Adyollar va pledlar63012010
Ko‘rpa-to‘shak qoplamasi (sochiq-dasturxon, pardoz-andoz yoki oshxona sochiqlaridan tashqari)630220
Ilgari istyemolda bo‘lgan kiyim-boshlar va ilgari iste’molda bo‘lgan buyumlar va boshqalar63095
69Chinni va fayans idishlar691115
70Billur idishlar70132115
71Tabiiy yoki ishlov berilgan marvarid71015
Qimmatbaho metallar, marvarid, toshlardan tayyorlangan zargarlik buyumlari7113, 7114, 71165
Qimmatbaho metallar bilan qoplangan arzonbaho metallardan tayyorlangan zargarlik buyumlari711320000,
711420000
5
Bijuteriya71175
84Tovarlarni tarozida tortish uchun asbob-uskunalar84235
Yozuv mashinkalari va tekstlarni qayta ishlish uchun qurilmalar84695
85Telefon apparatlari va faksimile aloqa vositalari (shu jumladan, termoqog‘oz)851710, 8517819005
Tovushni kuchaytirish uchun elektr qurilmalar85185
Elektroproigrivatel qurilmalar85195
Magnitafonlar (ovoz yozish apparaturasi)852010
Videoyozuv va qayta ishlash apparaturasi852110
Radiopriyomnik apparaturasi 852710
Televizion priyomniklar852810
87Kamida 10 kishini tashishga mo‘ljallangan avtomobillar (tibbiy maqsadlar uchun maxsus mo‘ljallangan avtomobillardan tashqari)870220
Engil avtomobillar* dvigatelining hajmi:8703
— 1000 sm3 gacha bo‘lgan, yangilari87032110040, lekin kamida 1 sm3 ga 1,1 EKYu
— 1000 sm3 dan 1500 sm3 gacha, yangilari87032245, lekin kamida 1 sm3 ga 1,4 EKYu
— 1500 sm3 dan 1800 sm3 gacha, yangilari87032350, lekin kamida 1 sm3 ga 1,6 EKYu
— 1800 sm3 dan 3000 sm3 gacha, yangilari87032360, lekin kamida 1 sm3 ga2,2 EKYu
— 3000 sm3 dan yuqori, yangi�ari87032460, lekin kamida 1 sm3 ga 3,0 EKYu
Ilgari foydalanilgan avtomobillar**100
Yuk avtomobillari870410
8703 tovar pozitsiyasida klassifikatsiyalangan avtomobillar uchun dvigatelli shassilar87060091030
8703 tovar pozitsiyasida klassifikatsiyalangan avtomobillar uchun kuzovlar87071030
Mototsikllar871110
90Durbinlar900510
Fotokameralar900610
Kinoapparatlar va kinoproyektorlar900710
Tasvirlar proyektlari900810
Fotoko‘chirish mashinalari90095
Foto va kinolaboratoriya uchun uskunalar90105
Tarozilar90165
91Qo‘l soatlari9101—9103, 91055
Soatlar uchun tasmachalar, brasletlar911320
94Mebel940130—940180000, 940320
Yoritish jihozlari (qandillar)9405105
Ko‘ngil ochadigan o‘yinlar uchun buyumlar950420
Zajigalkalar961320
Termoslar96170040
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
Keyingi tahrirga qarang.
1. Korxonalar o‘zlari ishlab chiqargan eksportga yetkazib beriladigan mahsulotni aniqlashning mazkur Qoidalari (keyingi o‘rinlarda — Qoidalar deb ataladi) “Chet el investitsiyalari va chet ellik investorlar faoliyatining kafolatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 17-moddasini amalga oshirish maqsadida, shuningdek, mulkchilikning barcha shakllaridagi korxonalar o‘zlari ishlab chiqargan mahsulotni aniqlash tartibini takomillashtirish va korxonalar o‘zlari ishlab chiqargan mahsulotni eksport qilishda bojxona nazoratini tartibga solish zaruriyati munosabati bilan ishlab chiqilgan.
1. Mazkur Qoidalar “Chet el investitsiyalari va chet ellik investorlar faoliyatining kafolatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 17-moddasini amalga oshirish hamda xorijiy investitsiya ishtirokidagi korxonalar o‘z ehtiyojlari uchun import qilayotgan mahsulotlarni aniqlash tartibini takomillashtirish maqsadida ishlab chiqilgan.